Az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás néha nem elegendő az ideális testkontúr eléréséhez, különösen a lábak és a combok körül. Idővel a combok körüli lágyszövetek veszítenek rugalmasságukból, és kialakulhat a testmozgásnak is ellenálló zsír. Ezek a kozmetikai aggályok gyakoriak azoknál a betegeknél, akik jelentős súlyveszteséget szenvedtek el, különösen fogyókúrás műtét után. Az okoktól függetlenül azonban elkeserítő lehet a nők és férfiak számára, a megereszkedett bőr és a makacs zsír, különösen az egészséges életmód melletti elköteleződés után.
A combemelés praktikus megoldást jelent a felesleges zsírral és meglazult bőrrel küzdők számára. A beavatkozás segít abban, hogy a páciensek a lehető legjobban nézzenek ki, és jól érezzék magukat saját bőrükben.
Ideális jelöltek a combemelésre
Combemelés javasolt azon egészséges nők és férfiak számára, akiknél a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás ellenére, megereszkedett bőr és felesleges zsír található a combon. A combfelvarrást igénylő páciensek jellemzően a következő esztétikai problémákkal küzdenek:
- Laza bőr a belső és külső combokon.
- Felesleges zsír a fenék alatt, vagy a csípő közelében, közismert nevén "nyeregtáskák".
- Makacs zsírpárnák, amelyek a súlycsökkentő vagy tonizáló erőfeszítések ellenére is megmaradtak a lábakon.
- Irritáció és dörzsölődés a combokon lévő bőrfeleslegek miatt.
Fontos, hogy a beavatkozás előtt a páciens részletesen tájékozódjon a lehetőségeiről, emiatt az első konzultáció során egy teljes vizsgálaton vesz rész a beteg, hogy a kórtörténetét és jelenlegi problémáinak mértékét felmérje a plasztikai sebész. Általánosságban elmondható, hogy azok a betegek látják a legnagyobb hasznát a kezelésnek, akik közel vannak az ideális testsúlyukhoz, és elkötelezettek az egészséges életmód mellett. A testsúly szélsőséges változásai hátrányosan befolyásolhatják a combemelés hosszú távú eredményeit, ezért az egészségügyi állapot felmérése, és a mindennapi szokások értékelése elengedhetetlen a műtét előtt. A combemelés nem helyettesíti a jótékony étrendet és a testmozgást, de jelentősen kiegészítheti ezeket a tartós esztétikai javulás érdekében.
Az első konzultáció után egy kezelési tervet állít össze a sebész, mely tájékoztató jellegű, és tartalmazza, az előkészületeket, a beavatkozás menetét, illetve a gyógyulási szakaszt is. Fontos, hogy a páciens olyan orvost válasszon, akiben maximálisan megbízik, hiszen ő az, aki végigkísér a beteget az első találkozástól kezdve a kontrollig. A személyes
találkozóknak és a vizsgálatoknak köszönhetően a szakember ki tudja választani, hogy melyik műtéti technika a legmegfelelőbb a beteg számára.
Az első konzultáció során a sebész a páciensek igényeihez mérten, feltérképezi a műtéti lehetőségek teljes skáláját, így minden beteg a számára legmegfelelőbb beavatkozás mellett tud dönteni. Egyes betegek kevésbé invazív eljárással, például zsírleszívással is elérhetik a kívánt hatást. Más esetekben a meglazult bőr kimetszése, zsírleszívással együtt ideális eredményt hozhat.
Milyen előnyei vannak a combemelésnek?
- A combemelő műtét egy kontúrozó eljárás, amely karcsúbbá teszi a combokat. A combok kontúrozása során ezzel az eljárás jelentős változás érhető el. Ilyenek például a következők:
- A makacs zsírszövetek csökkentése a belső és/vagy a külső combról.
- A striák láthatóságának csökkentése.
- A bőrfertőzések gyakoriságának, vagy valószínűségének csökkentése a felesleges bőr miatt.
- A ruházkodási lehetőségek bővítése.
- A felső- és alsótest közötti arányok javítása.
- Az önbizalom növelése.
Hogyan készüljek fel a combemelés műtétre?
A páciensek a műtét előtti előkészítés részeként különböző laborvizsgálatokon vesznek részt, hogy a műtétet végző sebész egy teljes képet kapjon a páciens fizikai állapotáról. Van azonban néhány utasítás, melyeket a pácienseknek érdemes betartaniuk a műtét előtt:
- A műtét előtt legalább két héttel tilos a dohányzás.
- A műtét előtt egy héttel mérsékelt alkoholfogyasztás javasolt.
- Kerülni kell bizonyos gyógyszereket és étrend-kiegészítőket az orvos által javasolt módon.
- Ha van felesleges bőr, azt tisztán és szárazon kell tartani, hogy minimálisra csökkenjen a műtét előtti fertőzés kockázata.
- Fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, érdemes sok sovány fehérjét tartalmazó ételt fogyasztani, ez is segíti a szervezet gyorsabb gyógyulását.
- Fontos az elegendő alvás a műtétet megelőző hetekben.
- Az optimális keringés és testsúlyszabályozás érdekében elengedhetetlen a rendszeres mozgás.
A combemelő műtét menete
A combplasztika a felső lábszár egy, vagy több területét érinti. Ezek közé tartozik a belső comb, a mediális comb és a külső comb. Kétoldali combemelés végezhető a felső lábszár elülső és külső részének megemelésével. A metszés helye ennél az eljárásnál a fókuszban lévő területtől függ. Például a belső comb belső combszövetét feszesítő mediális combemelést, az ágyéktájéktól a fenék ráncáig terjedő bemetszéssel lehet elvégezni. A metszésvonalak kijelölésénél a páciens áll, a bemetszéseket a lehető legdiszkrétebb területeken végzik el.
A szövetfeszesítés elvégzése előtt, kisebb zsírleszívás is végezhető, az optimális kontúrozást akadályozó felesleges zsírlerakódások eltávolítása érdekében. A combok feszesítéséhez a sebész a szöveteket ideális formába húzza, majd mély varratokat helyez el a belső rétegek rögzítésére. Ezek után a bőrt az új izom- és zsírkontúrok fölé húzza, végül külső öltésekkel rögzíti azt.
A műtéti területen a folyadék felhalmozódásának megelőzésére drain csövet helyezhetnek el. Ha drain csövet helyeznek el, akkor azokat naponta többször ki kell üríteni. Ezt a csövet általában a műtét utáni első kontrollvizsgálat során távolítják el.
A belső combemelő műtét menete
A műtét típusa nagyban függ a felesleges bőr és zsír eltávolításához használt metszés méretétől és alakjától. A következőkben a belső combemelés eljárásáról lesz szó.
Orvosi (belső) combemelés
Ez a technika a belső combot célozza meg, és kifejezetten ajánlott azoknak a betegeknek, akiknek nehézséget okoz a felesleges belső combzsír csökkentése diéta és testmozgás révén. A mediális felhúzást általában masszív, fogyás utáni bőrlazaság korrigálása esetén végzik el. Azok a betegek, akiknél a belső combon kisebb vagy közepes mértékű, különösen a felső combra korlátozódó bőrfelesleg van, alkalmasak lehetnek a mini combemelésre, amely a lágyékráncra minimalizálja a bemetszést.
Ennél a megközelítésnél a bemetszést az ágyékráncban végzik el, így a páciensek rövidnadrágot vagy szoknyát viselhetnek anélkül, hogy a látható hegektől kellene tartaniuk. Alternatív megoldásként azoknál a betegeknél, akiknél a comb középső részén mérsékelt vagy súlyos bőr- vagy zsírfelesleg van, a szeméremtesttől a térd belső oldaláig tartó bemetszést is végeznek. A zsírleszívást gyakran alkalmazzák a felesleges zsír eltávolítására a mediális combemeléssel együtt.
Milyen hosszú a műtét?
Az eljárás körülbelül 2 órát vesz igénybe. A műtét után a pácienseket egy felügyelt lábadozószobába szállítják, ahol addig maradnak, amíg az érzéstelenítés eléggé elmúlik ahhoz, hogy éberek legyenek és járni tudjanak.
Milyen típusú érzéstelenítést alkalmaznak a combemelés során?
A combemelés végezhető altatásban vagy általános érzéstelenítésben. Az elővizsgálatok során a pácienst egy aneszteziológus is megvizsgálja. A konzultáció során a beteg átbeszéli az altatóorvossal a lehetőségeket, illetve javaslatot is tesz számára.
Felépülés a combemelő műtét után
A műtétet követően a páciens mindkét combjába drain cső kerül, amely segít megelőzni a folyadék felhalmozódását. A felépülési időszak alatt a betgnek kompressziós ruházatot kell hordania a combján. Ez csökkenti a duzzanatot, és segít a testnek alkalmazkodni az új kontúrokhoz.
Gyakori, hogy a páciensek az első héten némi kellemetlenséget tapasztalnak, de fájdalomcsillapítóval lehet csökkenteni a kellemetlenségeket. A műtét után egy hónappal a véraláfutásoknak és a duzzanatoknak jelentősen csökkennie kell. A testmozgás és a megerőltető fizikai aktivitás körülbelül négy-hat hétig kerülendő. A betegek a műtét után jelentős javulást fognak tapasztalni combjuk megjelenésében, de a teljes eredmény körülbelül hat hónap múlva lesz látható, amikor a maradék duzzanat is eloszlik.
Felkészülés a felépülésre
- Nem csak testileg, de lelkileg is fel kell készülni egy ilyen beavatkozásra. A betegek csökkenthetik a felépüléssel járó stresszt a korai tervezéssel:
- Fontos, hogy időt kell szánni a gyógyulásra. Ehhez érdemes jó előre betervezni a szükséges szabadságot a munkahelyén.
- A műtétet megelőző héten érdemes kiváltani az orvos által felírt recepteket.
- A műtét utáni pár napban szükséges az utógondozás, azaz kell valaki, aki időben be tudja adni a fájdalomcsillapítókat, és ki tudja üríteni a műtéti drain csöveket.
- Fontos a tájékozódás. Érdemes több szakemberrel egyeztetni, illetve prospektusokat olvasni a témakörben.